Ogólnopolski projekt edukacyjny „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”

SPRAWOZDANIE Z  OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO

„WSTRZYMAŁ SŁOŃCE RUSZYŁ ZIEMIĘ …”

Grupa „Skaczące Żabki” z Przedszkola w Pyszczynie, wzięła udział w projekcie edukacyjnym z okazji

550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Projekt zakładał realizację zadań, podzielonych na trzy moduły:

Moduł I – „Mikołaj Kopernik  – nasz wielki astronom”

Moduł II – „Mali odkrywcy kosmosu”

Moduł II – „Toruń – miasto Kopernika”

 

W ramach I modułu dzieci poznały postać słynnego astronoma, stworzyły mapę myśli i siatkę wiedzy. Układały rymowanki, które nagraliśmy. Wspólnie z rodzicami tworzyły wierszyki, które w przedszkolu ilustrowaliśmy. Zaprosiliśmy eksperta, który opowiadał nam ciekawostki o życiu Mikołaja Kopernika. W formie zabawy poznaliśmy na czym polega teoria odkryta przez wielkiego astronoma .Wykonaliśmy prace plastyczne pt. „ Gdy Mikołaj Kopernik dzieckiem był”. Na podsumowanie zdobytej wiedzy, zorganizowaliśmy quiz wiedzy o Mikołaju Koperniku.

Podczas realizacji zadań z II modułu, wykonaliśmy „Kosmiczną grę planszową”, która umilała nam pobyt w przedszkolu. Przygotowaliśmy improwizację muzyczno – ruchową do piosenki „W Układzie Słonecznym”. Z materiałów recyklingowych wykonaliśmy pojazdy kosmiczne, którymi świetnie się bawiliśmy z młodszymi kolegami. Swoją wiedzę rozwijaliśmy także wykonując „kosmiczne eksperymenty” np. „Galaktyka, Wschodzące słońce, Balonowa rakieta, Wystrzałowa rakieta, Dzień i noc”.

Tym razem realizując III moduł, zorganizowaliśmy kącik tematyczny związany z Toruniem, poszukaliśmy na mapie Polski – Toruń, Frombork oraz Olsztyn. Poznaliśmy wiele zabytków Torunia, bawiąc się w kodowanie. Toruńskie kamieniczki ułożyliśmy z kwadratów  podczas zajęć matematycznych. Podczas zajęć muzycznych dzieci poznały dwie piosenki związane z Toruniem – „Toruń pachnie piernikami” oraz „ Kto w Toruniu mieszka”, które chętnie śpiewały i się przy nich  bawiły.  Codziennie poznawaliśmy nową legendę związaną z miastem Kopernika. Dzieciom najbardziej spodobała się „Legenda o powstaniu miasta Toruń” i do niej wykonały ilustracje.

 

Wszystkim rodzicom dziękuję za pomoc  i zaangażowanie podczas trwania projektu.

Beata Połatyńska

Rodziców zapraszam na fotorelację z naszej pracy, a dzieci na chwilę wspomnień z mile i owocnie spędzonego czasu nad zadaniami projektowymi.