Podsumowanie projektu „Jesienny las” – Skaczące Żabki

Projekt „Jesienny las” wzmocnił edukację ekologiczną dzieci, rozwinął postawę odpowiedzialności i szacunku do roślin i zwierząt. Przybliżył wiadomości związane ze środowiskiem leśnym i pracą leśniczego. Dzieci w ciągu dwóch tygodni zostały „Leśnymi badaczami”, a ich zdobyte informacje przydały się podczas wycieczki do lasu.

Podczas zajęć wyjaśniliśmy znaczenie słów „badacz” i „ekosystem”. Poznaliśmy rodzaje niektórych drzew oraz rozpoznawaliśmy jak wyglądają ich liście oraz owoce. Wyszczególniliśmy części drzewa, w tym: korzenie, pień, gałęzie i koronę. Przystąpiliśmy do nauki utworu „Leśna piosenka” i tworzenia etapami makiety lasu. 

Wyjaśniliśmy pojęcie „fauna”, oglądaliśmy ilustracje zwierząt występujących w środowisku leśnym w Polsce i Europie. Dzieci podały swoje przykłady dbania o zwierzęta (zapewnienie spokoju, pożywienia, tworzenie karmników).

Odkryliśmy również znaczenie pojęcia „flora”, poznaliśmy rośliny, piętra lasu i oglądaliśmy kolorowe ilustracje. Kolejnym krokiem była rozmowa o grzybach jadalnych i niejadalnych.

Podczas trwania projektu uczestniczyliśmy w wielu zabawach ruchowych, ocenialiśmy prace konkursowe, poznaliśmy „Ptasie radio”, nastąpiło rozdanie dyplomów. W naszej sali pojawiły się patyczaki, a zakończeniem projektu była ciekawa i inspirująca wycieczka do „Szumi Boru” w nadleśnictwie Czerniejewo.

cof
cof
cof
cof
cof
cof
cof
cof
sdr
cof
cof
cof
cof
cof
cof