Pracowite Pszczółki 17.06 2020r.

Witam Was kochani♥

BURZA MÓZGÓW. Zadajcie dzieciom pytania: Skąd się bierze tęcza? Z jakich kolorów się składa? Kiedy się pojawia? Czy kiedykolwiek miały okazję ją zobaczyć?

Po zapewne zaskakujących odpowiedziach, prosimy o odtworzenie poniższego filmu edukacyjnego, który rozwieje wszelkie wątpliwości i dostarczy nowych informacji. Następnie przedstawmy dzieciom ilustrację ukazującą tęczę, omówmy jej wygląd oraz kolejność występowania kolorów. Do dzieła!

https://www.youtube.com/watch?v=qigLVHVd5j0

Posłuchajcie proszę tęczowej piosenki.

“Tęcza nad łąką”
1.Ogromna chmura zakryła słońce
lecą na ziemię deszczu kropelki
mokną biedronki, mokną zające
małym ślimakom mokną muszelki

Ref. Tęcza, tęcza jaka ładna
błyszczy w górze kolorami
weźmy wszyscy się za ręce
namalujmy tęczę sami

2.Zza wielkiej chmury wybiegło słońce
wpadło na łąkę tyle promieni
patrzą biedronki, patrzą zające
to kolorami tęcza się mieni

Ref. Tęcza, tęcza…

Zabawa ruchowa „Kolory” – rodziców poprosimy o włączenie dowolnej, ulubionej piosenki dziecka którego zadaniem jest bieg w rytm słyszanej muzyki. Po kilku chwilach włączają państwo pauzę i mówią na głos nazwę wybranego wcześniej koloru tęczy (np. zielony). Zadaniem dziecka jest przyniesienie dowolnego przedmiotu o danym kolorze z najbliższego otoczenia i umieszczenie go w ustalonym przez was miejscu. Zabawę powtarzacie tyle razy, na ile Sówki będą miały ochotę. Powodzenia!

Inspiracja do eksperymentu pt. „Tęcza z mlekiem”

Do przeprowadzenia eksperymentu potrzebujemy: mleko, barwniki lub bibułę, płyn do mycia naczyń, patyczki do czyszczenia, zakraplacz lub łyżeczki, duży talerz.

Na duży talerz wlewamy mleko, a następnie dodajemy stopniowo rozpuszczone barwniki spożywcze, lub wodę zabarwioną bibułą. Gdy na mleku zbierze się już tęczowa tafla kolorów, namaczamy patyczki w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykamy powierzchni mleka. Jeśli eksperyment się uda, barwniki pod wpływem płynu zaczną samoistnie wirować i mieszać się tworząc wspaniałe, barwne widowisko 🙂

I na koniec proszę wykonajcie tęczę z długich pasków.

Miłego dnia.

Pozdrawiam Was serdecznie.

Pani Natalia