Pracowite Pszczółki zadania na 30 i 31 marzec 2020r.

Witam Was Kochani:-)

Na początku chciałam podziękować za wspaniałe zdjęcia , które do mnie przysłaliście dotyczące kart pracy z literą W, w  oraz wspaniałymi literami z masy solnej.DZIĘKUJĘ!!! Wiem ,że włożyliście w to dużo pracy.

Przed nami kolejny tydzień nauki, zabaw, śpiewu, ćwiczeń gimnastycznych w formie zajęć wysyłanych przez internet.

Zbliżają się wielkimi krokami święta Wielkanocne, dlatego w tym tygodniu będzie sporo zadań i wiadomości właśnie z tymi świętami związanych.Znalazłam dla Was również bardzo ciekawe zadania z serii”Uczymy dzieci programować” .

To są zadania na cały tydzień do wykonania w domu wspólnie z rodzicami.

Zadania bez nudy 2

Zadania bez nudy 3

Przyślę również jutro na messengera baję do wysłuchania.

 

 

 A oto plan zajęć na 30 i 31 marca.

 

–   „Wielkanoc kojarzy mi się z …” –    runda w domu z rodzicami zakończenie zdania.

–   „Moje Święta” –  dzielenie się wiedzą i doświadczeniami związanymi z Wielkanocą(rozmowa z rodzicami).

 

–   „Palmy Wielkanocne” –  omawianie wyglądu palm oraz tradycji ludowych związanych ze święceniem palm, ciekawostki związane z palmą wielkanocną.

Palma wielkanocna nawiązuje do tradycji i religii. To liśćmi palmowymi tłum witał Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy. W Polsce palmę wykonuje się najczęściej z gałązek wierzbowych (bazi) oraz tych, które są zielone wczesną wiosną (np. bukszpan) oraz innych dodatków. Tradycyjnie palmy wielkanocne były zróżnicowane w zależności od regionu kraju.

Symbolika palmy wielkanocnej

Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia. Niedziela Palmowa (zwana też Niedzielą Wierzbną) przypada na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. Właśnie na tydzień przed Świętami wierni idą poświęcić palmy do kościoła. Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy.

Współcześnie palma wielkanocna jest postrzegana przede wszystkim jako element tradycji oraz dekoracja. Dawniej wierzono, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Palma chroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Zachowa domowników i ich inwentarz w zdrowiu i da im spokój. Uchroni też plony przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Kto cierpiał na ból gardła, też łykał bazie.

Jak samemu wykonać palmę wielkanocną

Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna. Ma też dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia. Rdzeniem palmy może być prosty patyk, kijek. W palmie znajdują się nie tylko gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami. Kto chce ją sam zrobić, może przystroić ją bukszpanem, żonkilami, krokusami, gałązkami malin, porzeczek oraz iglaków, a także suszonymi kwiatami, kłosami, trawami.

Co ważne, do wykonania palmy wielkanocnej nie używa się gałązek topoli, ponieważ tradycyjnie uważa się, że to na niej powiesił się Judasz.

Palmę można przyozdobić bibułą i krepą, a nawet wstążkami i tasiemkami. Całość warto przewiązać sznurkiem, tasiemką, włóczką albo drutem (w sprzedaży istnieje coś takiego, jak drut florystyczny). Dolna część palmy powinna być obwinięta bibułą.

Palmę wielkanocną spal, a nie wyrzucaj

Palmy nie wolno wyrzucić na śmietnik po świętach wielkanocnych, bo może to sprowadzić rychłe nieszczęście na domowników. Kto już jej nie chce, powinien ją spalić albo zanieść do kościoła i dać księdzu na przechowanie, a potem – spalenie.

-Spróbuj stworzyć własną palmę

–   Słuchanie wiersza Bożeny Formy Wielkanoc – rozmowa z dziećmi na temat wielkanocnych zwyczajów wymienionych w wierszu.

WIERSZ                                                           PIOSENKA

Bożena Forma „Wielkanoc”                               Bajkowe pisanki

sł. Urszula Piotrowska

Święta za pasem,

do pracy się bierzemy,                       Do zajączka przyszła kurka:

mazurki i baby                                               Ko, ko, ko, ko – zagdakała.

smaczne upieczemy.                                      Ko, ko, ko, ko – zagdakała.

Pisanki, kraszanki                                          Z koszem jajek na pisanki

razem dziś robimy,                                        Mama-kwoka mnie przysłała.
razem dziś robimy,                                         Zając podparł się pod boki:

wszystkie kolorowe,                                      – A to ci dopiero jajka!

bardzo się cieszymy.                                      Namaluję na nich tęczę

Upiekliśmy z ciasta,                                       i na każdym będzie bajka

baranka, zajączka,                                         Ref.: Bajkowe pisanki, bajkowe

z posianej rzeżuchy                                       Rozdamy je z dobrym słowem

będzie piękna łączka.                                    Świątecznym życzeniem

W glinianym wazonie                                    Wiosennym marzeniem

bazie i żonkile,                                               Bajkowe pisanki, bajkowe,

a na nich z papieru                                         Wesołą wiodą rozmowę,

kurczątka przemiłe.                                        że wiosna za oknem,

że w dyngus ktoś zmoknie.

 

–   „Bajkowe pisanki” –   Piosenka do zaśpiewania i pokazywania.Dzieci użyjcie swojej wyobraźni i zatańczcie do piosenki.