Propozycje zabaw i zadań dla dzieci

Szanowni Rodzice, w związku z zaistniałą sytuacją mamy dla dzieci propozycje do aktywności w domu. Dzieci mogą wspólnie z rodzeństwem i Rodzicami  wykonywać zaproponowane zadania i przy tym świetnie się bawić.

Propozycje zabaw dla dzieci z rodzicami w domu:

1. „Wymyślone słowa”- jedna osoba wymyśla 5 słów, nie mających nic wspólnego ze sobą. Druga osoba opowiada historyjkę tak, by wszystkie te słowa się pojawiły.
  2. „Magiczny słoik” – do słoika (może być ozdobny) wkładamy karteczki  (rodzic pisze, dziecko wymyśla) z pomysłami :
  • na zły humor
  • na nudę
  • na coś pysznego do ugotowania lub upieczenia
  • na coś miłego (słowo lub uczynek) dla siostry brata, mamy, taty

Każdego dnia można losować karteczkę ze słoika.

To jest propozycja na cztery słoiki. Można wymyślić słoiki na coś innego.

1. „Mapa piratów” – wspólnie rysujecie mapę Waszego mieszkania. Rodzice chowają skarb w jakimś ukrytym miejscu i zaznaczają na mapie. Dzieci, które zamieniają się w piratów (przebierają się za nich) szukają tego skarbu.
  2. „Wielka księga” – dziecko rysuje w dużym zeszycie obrazki, których nazwy zaczynają się na jakąś literkę. Literkę pisze dziecko lub rodzic, jeśli dziecko jeszcze nie umie. Przy cyfrach dziecko nakleja tyle naklejek lub rysuje tyle takich samych przedmiotów np. serc, kwiatów, kółek, co wskazana liczba.
  3. „Pokaz mody” – dzieci same wybierają z szafy stroje i prezentują na wybiegu na materiale lub dywanie. Można włączyć podkład muzyczny i zapowiadać dany strój.
  4. Zabawy Montessori – do tych zabaw są potrzebne tylko przedmioty w domu, np. z kuchni: tace, miski, kasze, makarony, butelki, kubki. Dzieci za pomocą różnych zmysłów odgadują różne przedmioty.
  5. „Zagadki i konkursy z nagrodami” – to chyba dzieci lubią najbardziej. Dorośli wymyślają pytania ze znajomości bajek, roślin, zwierząt, świata. Na końcu są oczywiście nagrody.
  6. „Zabawa w ogrodnika”- można zasiać z dziećmi rzeżuchę, albo zrobić sadzonki kwiatów. A potem wsadzić z dzieckiem do ogródka, jeśli jest taka możliwość . Dziecko widząc, że zrobiło coś, co rośnie jest dumne i uczy się dbania o przyrodę.
  7. „Mały majsterkowicz” – do tej zabawy wykorzystujemy kartoniki różnej wielkości. Budujemy domki, mebelki i i co nam wpadnie do głowy.
  8. „Teatrzyk”- to najlepsza zabawa dla wszystkich domowników. W „Czerwonym Kapturku” mają szansę zagrać wszyscy domownicy, albo w „Trzech Świnkach”. Można powymyślać stroje do teatrzyków.

Propozycje stron z pomysłami na prace plastyczne dla dzieci:

• mojekreatywnedzieci.pl
  • przedszkolankowo.pl

Propozycje stron z zabawami edukacyjnymi dla dzieci:

• zdobywcywiedzy.pl (dla najstarszych dzieci)
  • matzoo.pl