Sprawozdanie z projektu „Moja wspaniała rodzinka”-Skaczące Żabki

Projekt „Moja wspaniała rodzinka” miał na celu przybliżyć podstawowe wartości i emocje związane z najbliższymi osobami. Jego zadaniem było wyszczególnienie czasu spędzanego z rodziną oraz kształtowanie poczucia pokrewieństwa i wzmacniania więzi rodzinnych.

Utworzyliśmy mapę wspomnień-zdjęć przyniesionych z domu oraz odgadywaliśmy kto jest kim? Omówiliśmy również wygląd i etapy powstawania drzewa genealogicznego. Poszerzyliśmy słownictwo o wyrazy: pokrewieństwo i genealogia.

Wiersz „Jadą goście” M.Olechowskiej, D.Raczyńskiej rozpoczął kolejną rozmowę o uroczystościach rodzinnych. Podawaliśmy przykłady różnych świąt rodzinnych, kiedy się odbywają, kto wtedy odwiedza dzieci i jak wygląda ich przebieg? Dzieci budowały piękne wypowiedzi oraz wysuwały wnioski o pomocy podczas przygotowań.

Omówiliśmy temat gier planszowych jako ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu w domu z najbliższymi. Podaliśmy przykłady gier i korzyści z ich używania. Porozmawialiśmy również o emocjach w domu i na podstawie burzy mózgów stworzyliśmy ciekawą grę planszową z pozytywnymi i negatywnymi nastrojami.

Nawiązaliśmy do tematu zawodu rodziców i dziadków. Odpowiadaliśmy na pytania co jest potrzebne w ich pracy. Rozpoczęliśmy naukę piosenki „Kim chcę być?”.

Poszerzyliśmy nasze słownictwo o wyraz: zabytek podczas rozmowy o ciekawych miejscach do zwiedzania w naszej okolicy wraz z rodziną. Po zapoznaniu się z ilustracjami obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Polska-moja ojczyzna”.

Jak możemy pomagać osobom starszym i schorowanym w rodzinie? Podawaliśmy przykłady pomocy i wsparcia dla osób w potrzebie. Dla utrwalenia zdobytych wiadomości obejrzeliśmy bajkę z morałem pt. „Droga do szczęścia” oraz uczyliśmy się piosenki pt. „Dziękuję mamo! Dziękuję tato!” Zozi.

Kolejnego dnia zapisaliśmy listę aktywności i sportów, które wykonujemy wspólnie z rodziną. Wysłuchaliśmy wierszy M.Strzałkowskiej pt.”Mamusia” i „Tatuś”. Zadaniem plastycznym było stworzenie portretu mamy, jako kolejnej niespodzianki przygotowanej przez dzieci.

W trakcie trwania projektu chętne dzieci uczestniczyły w konkursie recytatorskim pt.: „Rodzinne rymowanki”. Wszyscy nagrodzeni zostali książką i dyplomem. Po kilku dniach odbył się Dzień Sportu;)

sdr
sdr

W związku z wcześniejszym ogłoszeniem konkursu plastycznego związanego z tematyką rodziny, napłynęły do nas własnoręcznie zrobione przez dzieci i ich rodziny przepiękne kolaże, które również zostały nagrodzone.

Symbolicznym zakończeniem projektu był przepiękny występ dzieci z okazji Dnia Mamy. Recytacje wierszy, śpiew, układy taneczne, wystrój sali oraz wcześniej przygotowane upominki wprowadziły wszystkich w prawdziwie rodzinny i emocjonujący nastrój.