Nie nudź się w domu

 

Co robić z dzieckiem w domu, by nie zwariować? 🙂

Bawcie się, uczcie, poznawajcie świat…jest to czas dla WAS!!!!

 1. Kalamburyw tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.
 2. Wspólne czytanie– o korzyściach z czytania nie trzeba nikogo przekonywać. Przytoczymy zaledwie najważniejsze z nich. Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, a przy tym przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo, używa bogatszego i piękniejszego języka. Wybierzcie wspólnie książkę, usiądźcie wygodnie i przenieście się w świat bajek i niezwykłych przygód.
 3. Zabawa w teatr– zamieńcie się rolami: maluchy niech będą rodzicami, a wy ich dziećmi. Uwaga: w tej zabawie możecie zobaczyć, jak odbierają was dzieci. Tym bardziej warto podjąć wyzwanie. Możecie również wcielić się w postaci ulubionych bajek, stworzyć własną bajeczkę. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie. Słuchać jego pomysłów i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.
 4. DIY– zajęcia „zrób to sam” to propozycje dla bardziej aktywnych maluchów (wyciszają) i małych artystów. Możecie lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Generalnie do takich zabaw możecie wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie.
 5. Zimno, ciepło, gorąco chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował „skarb“ daje wskazówki stopniując słowa – zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.
 6. Butelka pełna czasownikówdo pustej butelki wrzucić karteczki z różnymi czasownikami (np. skakać, tańczyć). Poprosić dziecko o losowanie po jednym, mama czyta na głos i wspólne wykonujecie daną czynność.
 7. Jak w spaKąpanie zabawek. Zabawa polega na umyciu przedmiotów, którymi dziecko lubi się bawić.
 8. Gdzie ukryły sie literki?- Weźcie gazetę. Powiedz dziecku jaką literkę ma zakreslić.
 9. Lodowa skamielina -do miski włożyć kilka różnych przedmiotów (najlepsze są małe plastikowe zabawki), zalać wodą i włożyć do zamrażalnika. Następnego dnia rozbijać tłuczkiem do mięsa
 10. Zabawy z dzieckiem: bitwa na kulki-wystarczy stare gazety czy broszurki pognieść i uformować w kule. Zabawę czas zacząć. Można bić się na kulki, ale i zrobić zawody – kto przerzuci więcej kul na stronę przeciwnika. Można też, dla ostudzenia emocji, próbować trafić papierową kulę do celu, na przykład kosza czy pudła.
 11. Zabawy z dzieckiem w domu: lustro– lustro, lub jak kto woli – papugowanie, jest przykładem zabawy z dzieckiem, którą polubią nie tylko starszaki, ale i najmłodsze dzieci. Dwie osoby stają naprzeciwko siebie, jedna naśladuje drugą. W zależności od tego, czy dziecko powinno się wyciszyć, czy też w zabawnej atmosferze spożytkować nadmiar energii, można robić głupie miny i śmieszne gesty lub przysiadypompki, skłony. Warto pamiętać o możliwościach i umiejętnościach dziecka.
 12. Kółko i krzyżyk
 13. Statki
 14. Co to za wyraz – wymyśl jakiś prosty wyraz. Zamiast literek zrób kreski. Dziecko podaje litery, gdy ich nie ma rysujecie bałwanka. Dziecko stara się jak najszybciej odgadnąć ukryty wyraz, gdy bałwanek będzie cały narysowany, a wyraz nie zostaje odgadnięty pkt dostaje osoba wymyślająca hasło.Pozdrawiam i życzę cierpliwościEwelina Pawlicka 🙂