Pracowite Pszczółki 22.04 2020r.

eko-karty-pracyeko-karty-pracyTemat dnia: Śmieci

1.Co to?-zagadka z wykorzystaniem KP4.str.3 zadanie: a

znaczek recyklingu

Recykling-to zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz ilości odpadów, przetwarzanie odpadów na coś, co można ponownie wykorzystać.

2.Co z tym zrobić?-pytamy dziecko czy ma jakiś pomysł co można zrobić  z  zużytej butelki plastikowej , z  zużytych kartek papieru.Jeśli mają swoje pomysły wysłuchujemy ,zadajemy dodatkowe pytania .Jeśli natomiast pomysłów brak tłumaczymy, że  z zużyte butelki możemy uzyskać drogą przetworzenia  np. grzebień, wieszak na ubrania, reklamówkę plastikową, z zużytych kartek papieru, który został poddany przetworzeniu , możemy uzyskać  np.papier toaletowy, wytłaczanki do jajek.

3.Ze starego coś nowego-Praca z KP str .3 zadanie: b

Jak segregujemy śmieci?-kliknij poniżej

segregacja odpadów

4.Kosze-utrwalenie wiadomości z wykorzstaniem KP4 str.4 zadanie a

5.Czy dobrze?-praca z KP4 str.4 zadanie b

Jak długo?-zwrócenie uwagi na problem długo rozkładających się śmieci.

Pogięty rysunek papierowy-1-6 miesięcy

ogryzek jabłka-1-5 miesięcy

reklamówka plastikowa-nawet 400 lat

puszka metal-50 lat

plastikowa butelka -400-500 lat

słoik ze szkła-nigdy

papier po cukierku (plastik)-400 lat

gazeta(papier)-6 tygodni

skórka od banana-rok

chusteczka higieniczna(papier)2-4 tygodni

Co dłużej?-praca z KP4 str.4 zadanie b ćwiczenie 2-określenie, które odpady rozkładają się dłużej.

Eko i nie eko-zabawa ruchowa.Gdy dziecko usłyszy zdanie, które kwalifikuje się do „eko” mówi poniższą rymowankę i wykonuje wskazane ćwiczenia

To jest bardzo eko,(dziecko podskakuje)

fantastyczny styl życia(wyciąga ręce z uniesionymi kciukami)

każdy ekoludek (wskazuje na siebie, mamę, tatę)

chwali tak sposób bycia(rytmiczne klaskanie w dłonie)

Gdy ocenia ,że dana sytuacja nie jest eko, mówi inną rymowankę i wykonuje wskazane ćwiczenia

Takie zachowanie strasznie mnie oburza(dziecko tupie nogą i podpiera się rękami pod boki)

szkoda dla środowiska jest bardzo duża(kreśli dwiema rękami przed sobą duże koło)

złość i smutek ogarnia wszystkie ekoludki(wskazuje siebie, mamę,  tatę)

to wcale nie jest problem malutki.(kręci głową i wykonuje przysiad na słowa” problem malutki”)

Przykładowe zadania:

-Zosia wrzuciła pustą puszkę do kosza na szkło.

-Paweł na spacerze posprzątał po swoim psie.

-Ktoś wyrzucił śmieci do lasu.

-Ania nie dokręciła kranu  wciąż kapie z niego woda.

-Tata zaniósł stary telewizor do odbioru elektrośmieci.

-Karol rozpakował lizaka i wyrzucił papierek na ziemię.

-Mama z Jankiem zbudowali z niepotrzebnych opakowań zamek dla rycerzy i księżniczek.

Pomysł na pracę plastyczna:

Planeta Ziemia praca plastyczna

Planeta Ziemia – praca plastyczna dla dzieci. Już 22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Warto z tej okazji porozmawiać z dziećmi o naszej planecie, o tym jak możemy o nią dbać, a nawet włączyć wątek budowy Ziemi czy układu słonecznego. My dla zobrazowania tematu wykonaliśmy pracę plastyczną za pomocą naszych ulubionych rosnących farb.

Do stworzenia planety za pomocą rosnących farb będziecie potrzebować: szablon ziemi poniżej link do wydruku, dwie kartki techniczne A4, rosnące farby w kolorze zielonym i niebieskim przepis również poniżej na filmie potrzebna będzie: (sól, mąka, woda), patyczki do mieszania lub pędzelki, mikrofala lub piekarnik. Na wykończenie pracy biała i czarna farba.

Pobierz Szablon Ziemi do wydruku

Masę bazową na rosnące farby możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. Doskonale każdą z tych czynności możecie zobaczyć na naszym filmie instruktażowym  zamieszczonym poniżej. Jeśli lubicie nasze filmowe relacje i pomysły na zabawy to koniecznie dołączcie do subskrybentów naszego kanału You Yube.

Inna opcja to stworzenie pracy plastycznej z podstawowej masy bez barwienia kolorów i po wypieczeniu pomalowanie rysunku farbami. W taki sposób uzyskamy podobny efekt rysku planety 3D. Zobaczcie na naszych zdjęciach jak wyglądały kolejne etapy tworzenia Planety Ziemi i wybierzcie jak chcecie stworzyć własną Planetę.

dzien ziemi przedszkole

Naszą masę do rosnących farb barwiliśmy barwnikami spożywczymi w proszku, można je kupić na allegro. Opcjonalnie swoje zadanie spełniają też barwniki do jajek lub dodatnie do masy farbek plakatowych, akrylowych lub temper.

szablon ziemi do druku

Farbę nakładaliśmy patyczkiem i rozsmarowywaliśmy na kartce pędzlem lub palcem. Jeśli chcemy zachować rysy ziemi to przyda się takie bardziej precyzyjne narzędzie do nakładania masy.

ziemia kolorowanka

Nasza Planeta Ziemia przed włożeniem do mikrofalówki

Opcjonalnie można też wypiekać w pierniku na około 180 stopni i kilka minut

Praca po wypieczeniu zyskała piękną strukturę i efekt Planety 3D

prace plastyczne przedszkole

dzień ziemi przedszkole

planeta ziemia prace plastyczne

Białą farbą namalowaliśmy atmosferę, a na koniec dodaliśmy czarne tło, efekt na żywo zachwycił dzieci 🙂

dzien ziemi

Planeta Ziemia praca plastyczna – efekt końcowy z czarnym tłem

Planeta Ziemia praca plastyczna

dzień ziemi, Planeta Ziemia praca plastyczna

Poniżej karty pracy dla dzieci młodszych.Jeśli dzieci starsze mają ochotę również mogą z nich skorzystać.

eko-karty-pracy