Pracowite Pszczółki 29. 04 2020r.

Temat dnia: Z czego słynie Polska?

1.Biało-czerwone motylki-wysłuchanie opowiadania  Agnieszki Filipkowskiej i rozmowa na temat jego treści.Opowiadanie będzie dostępne na Państwa grupowym messengerze.

2.Giełda pomysłów-dzieleni się swoimi pomysłami z rodzicami w jaki sposób jeszcze można pokazać ,że jest się patriotą.

3.Patriotyczny Quiz-wybieranie zachowań patriotycznych za pomocą lizaków wyciętych z kartki czerwony lizak nie, zielony lizak tak.Dziecko podnosi odpowiedni według jego zdania lizak w górę po wysłuchaniu zdania.

-znam symbole narodowe

-potrafię zaśpiewać hymn

-gdy słyszę hymn, tańczę

-wybieram towary produkowane w Polsce

-znam i zwiedzam zabytki w Polsce

-podczas świąt narodowych wywieszam flagę

-bawię się godłem i rysuje po nim

-kibicuję Polskim reprezentacją sportowym

-uczę się o historii naszego kraju

4.Co najbardziej smakuję turystom odwiedzającym Polskę.Dzieci wymieniają Polskie znane im potrawy, a następnie wypełniają kartę pracy 4 str.11 zadanie b

5.”Wielki Polak”-swobodna wypowiedź dziecka.Dziecko próbuje odpowiedzieć na pytanie co to znaczy „wielki Polak” ,czy to  takie określenie, które mówi nam o kogoś wzroście?Kogo można nazwać wielkim Polakiem i dlaczego?CZy znacie jakiś słynnych Polaków?Jeśli nie to ja Wam o nich opowiem.

Jan Paweł IIPapież Jan Paweł II

Najbardziej rozpoznawany na świecie Polak urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Karol Wojtyła był młodszym synem Karola, oficera wojska polskiego oraz Emili z domu Kaczorowskiej. Wychowywał się w bardzo religijnej rodzinie, w domu wypełnionym ciepłem, spokojem i miłością. Interesował się sztuką, sportem oraz narciarstwem. Często towarzyszył ojcu w wędrówkach po górach.16 pazdziernika 1978, po śmierci papieża Jana Pawła I, odbyło się konklawe, na którym wybrano Karola Wojtyłę na papieża. Został pierwszym papieżem nie-Włochem od 445 lat.

Jan Pweł II odbył wiele pielgrzymek zagranicznych, które przyciągały tysiące wiernych, wiele poswięćił dialogowi z przedstawicielemi innych wyznań oraz wprowadził liczne reformy wewnątrz samego Kościoła.Zmarł 2 kwietnia 2005 roku po dlugoletniej walce zchoroba parkinsona. Został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra w Watykanie.

Adam Mickiewicz Adam Mickiewicz

Jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich poetów okresu romantyzmu.

Fryderyk Chopin Fryderyk Chopin.

Jest najwybitniejszym polskim kompozytorem i pianistą oraz czołowym przedstawicielem muzyki okresu romantyzmu na świecie.

Curie Maria Skłodowska-Curie

Urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Zbudowała ona przyrząd do pomiaru promieniotwórczości i wraz z mężem odkryli dwa pierwiastki promieniotwórcze – polon i rad. Za to osiągnięcie otrzymali w 1903 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.1911 roku otrzymała po raz drugi Nagrodę Nobla ale tym razem w dziedzinie chemii.

Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik

Jest jednym z największych astronomów w historii całego świata. Udowodnił, ze Ziemia i planety krążą wokół nieruchomego Słońca.

Adam MałyszAdam Małysz

Polski skoczek narciarski i kierowca rajdowy.

Robert KubicaRobert Kubica
Polski kierowca wyścigowy i rajdowy. Mistrz Formuły Renault 3.5 z 2005. W latach 2006–2009 był kierowcą zespołu BMW Sauber, rozpoczynając swoją karierę w Formule 1 od roli kierowcy testowego.
6.Wysłuchanie hymnu Polski.Następnie odśpiewanie hymnu.Wiem, że znacie hymn bardzo dobrze.Proszę zaśpiewajcie go pamiętając o postawie na baczność.
7.Propozycje piosenek od Pani Marysi waszej Pani od rytmiki.