” Skaczące żabki” 1.04.2020

Witajcie!

W dzisiejszym dniu chciałam Wam zaproponować, abyście pobawili się w małych ogrodników, i posiali w doniczkach różne roślinki, ale zanim przystąpicie do pracy posłuchajcie opowiadania  jako inspiracji do założenia hodowli.

Opowiadanie pt. „Tajemnica małego nasionka” J.Wasilewskiej

„Było sobie ziarenko. Ziarenko było maleńkie i słabe. Bało się, że zjedzą je ptaki, albo polna myszka. Ale zaopiekował się nim ogrodnik, który był duży i silny. Chodził po ogrodzie z łopatą i kopał ziemię. Włożył ziarenko do świeżo skopanej ziemi. A tam pod ziemią było ciemno, ciepło i cicho. Teraz sobie pośpię – pomyślało ziarenko. Leżało spokojnie przez jakiś czas, aż nagle poczuło, że wokół zrobiło się mokro. Ach! To pewnie ogrodnik podlał ziemię! Rozzłościło się okropnie. Ze złości zaczęło się nadymać i pęcznieć tak mocno, aż pękło. Ale nic złego się nie stało. W miejscu pęknięcia pojawił się mały, biały kiełek. Małe ziarenko zaczęło szybko rosnąć. Ogrodnik podlewał je, a słońce ogrzewało swoimi promieniami i w niedługim czasie zamieniło się w piękny, kolorowy kwiat.

Proszę zadać dzieciom pytania

  • kto zaopiekował się ziarenkiem?
    • co zrobiło ziarenko w ziemi po podlaniu go wodą?
    • co pojawiło się w miejscu pęknięcia?
    • co wyrosło z ziarenka?
  • Czego roślina potrzebuje, aby urosnąć?

czego-potrzebują-rośliny-plansza-2

czego-potrzebują-rośliny-plansza-3

czego-potrzebują-rośliny-plansza-4

czego-potrzebują-rośliny-plansza-5

Teraz możemy przystąpić do działań praktycznych

Czego potrzebujemy do sadzenia?

– ziemi

-doniczki

– łopatki

– nasiona ( zboża, pietruszki, rzeżucha, fasola lub cebulka) co jest dostępne w domu

Zadaniem dzieci jest samodzielne wypełnienie doniczki ziemią, oraz umieszczenia w niej nasion lub cebulki. Tak przygotowane doniczki odstawiamy na parapet nie zapominając o ich pielęgnacji.

KARTA PRACY

ogrodniczka

Pozdrawiam,

Agnieszka Piechnik