” skaczące żabki” 16.04.2020

Witajcie kochani!

Jestem bardzo ciekawa jak poszła Wam wczorajsza zabawa w rolnika? Czy powstały na waszej planszy domy dla zwierząt gospodarskich? Jeśli macie kochani rodzice możliwość i ochotę to czekam na zdjęcia:)

A tymczasem zapraszam do  zabawy

„Raba, raba”- zabawa ruchowo-naśladowcza

Raba, raba                                 2 klaśnięcia w dłonie
dyc, dyc, dyc                               3 uderzenia w kolana
Skacze koń przez płotki, hyc!     wysokie podskoki
Ribi, ribi                                      2 klaśnięcia w dłonie
cza, cza, cza                                3 uderzenia w kolana
Krowa czarne łaty ma.                dotykanie się dłońmi po całym ciele, od głowy do stóp
Rubu, rubu                                  2 klaśnięcia w dłonie
fi, fi, fi                                         3 uderzenia w kolana
Mała świnka robi kwi!                kucanie i formowanie z dłoni koła-ryjka, przykładanie go do ust
Rebe, rebe                                   2 klaśnięcia w dłonie
tyku, tyku                                     2 uderzenia w kolana
kogut pieje kukuryku!                 stanie na jednej nodze z rozłożonymi rękoma

A teraz zamieniamy się w zwierzątka.

Mama (lub tata, siostra, brat, babcia, dziadek:))  pokazuje kartę, dziecko naśladuje głos zwierzęcia. W wersji ruchowej: dziecko naśladuje ruchem zwierzę, które znajduje się na karcie.

zwierzęta1

A teraz zapraszamy do zabaw ruchowych, gdzie? Oczywiście na wiejskim podwórku. Do zabawy potrzebne Wam będą kartki papieru.

1. Uciekaj myszko – ćwiczenie z elementem bieżnym. Na korytarzu lub w pokoju rozkładamy w pewnych odległościach od siebie kartki. Zadaniem dzieci będzie bieg slalomem pomiędzy kartkami.
  2. Posłuszny piesek – zabawa orientacyjno – porządkowa.
    Każde dziecko kładzie przed sobą kartkę. Dzieci wykonują polecenia „stajemy przed kartką”, „stajemy z boku kartki”, „stajemy za kartką”, „stajemy na kartce”. „stajemy z prawej/ lewej strony kartki” itp
  3. Kotki – ćwiczenie mięśni grzbietu. Przejście do leżenia na brzuchu. Wyciągnięcie rąk przed siebie. Chwytają kartkę i unoszą nad podłogę. Trzymają ją przez kilka sekund w powietrzu lekko poruszając.
  4. Odpoczynek- ćwiczenie oddechowe. Leżenie na plecach. Na brzuchach ułożone kartki. Wciąganie powietrza nosem i wypuszczanie ustami. Kartki lekko unoszą się na brzuchu.
  5. Dumny kogut – zabawa doskonaląca szybką reakcję na ustalony sygnał. Podskoki po pokoju w rytmie instrumentu/ muzyki. Dziecko trzyma w ręce kartkę. Na hasło kogut zatrzymują się, energicznym ruchem wyciągają rękę w górę jak najwyżej trzymając kartkę ( kogucik chce się pochwalić swoim grzebieniem). Powtarzamy zabawę zmieniając rękę.

Połącz-zwierzątko-z-jego-cieniem.

Zajęcia o wiejskim podwórku nie mogą się odbyć bez charakterystycznej piosenki.

Miłej zabawy, pozdrawiam

Agnieszka Piechnik