” skaczące żabki”30.04.2020

WYGIMNASTYKOWANY POLAK – PRZEDSZKOLAK

• „Fruwający papierek” zabawa oddechowa.
    Przyklejamy dziecku na czubek nosa wąski papierek (najlepiej papierek samoprzylepny) o długości około 5 cm, by dmuchało w niego (pfff…). Papierek powinien się unosić. Dziecko może również dmuchać na swoją grzywkę (jeśli ją ma).Pamiętamy! Powietrze wciągamy nosem, a wypuszczamy ustami.
  • „Wycieczka rowerowa” – zabawa ruchowa.
    Dzieci leżą na plechach i naśladują jazdę rowerem: z górki – szybkie wymachy nóg,
    pod górkę – powolne.
  • „Bicie brawa stopami” – zabawa ruchowa z elementami ćwiczeń korekcyjnych.
    Dziecko siedzi na podłodze, kolana są skręcone na zewnątrz, podeszwy stóp skierowane jedna do drugiej. Na hasło – bijemy brawo – dziecko unosi nogi nad podłogę i uderzając jedną o drugą, bije brawo. Po chwili podajemy hasło – stopy odpoczywają – dzieci wracają do pozycji wyjściowej.
  • „Toczenie piłki stopami” – zabawa ruchowa z elementami ćwiczeń korekcyjnych.
    Dziecko siedzi na podłodze, nogi są ugięte w kolanach, w rozkroku i uniesione nad podłogę. Przed dzieckiem leży piłka. Na sygnał dziecko odpycha piłkę stopami i toczy ją w stronę stopy raz prawej, raz lewej. Piłki nie wolno dotykać rękoma. Jeżeli piłka „ucieknie”, to należy ją ponownie ułożyć między nogami i kontynuować zabawę. W czasie zabawy tułów jest nieruchomy, piłkę toczy się tylko stopami.
  • „Schowaj papierową kulę” – zabawa ruchowa z elementami ćwiczeń korekcyjnych.
    Dzieci chodzą po pokoju w dowolny sposób i przekładają papierową kulę z ręki do ręki.
    Na sygnał „schowaj kulę”, kładą ją na podłodze i stopami starają się zakryć tak, żeby nie wystawała. Rodzic sprawdza czy papierowa kula jest dokładnie schowana.
    Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.
  • „Zabawy dzieci” – zabawa ruchowa do tekstu.
    Deszczyk pada, słońce świeci – naśladowanie spadających kropel, zatoczenie przed sobą koła
    na podwórku biegną dzieci – bieg w miejscu
    Teraz w górę spoglądają – rozglądanie się dookoła
    barwnej tęczy tam szukają. – zataczanie ogromnych łuków – rysowanie tęczy