SZACHY

Poznajemy dziś ZEGAR SZACHOWY  oraz FIGURY SZACHOWE W JĘZYKU ANGIELSKIM

 Elektroniczny zegar szachowy

Zegar szachowy jest istotnym elementem partii szachów, a czas jak mawiają doświadczeni trenerzy jest elementem gry nierzadko decydującym o wyniku partii.

Zegary elektroniczne, które o wiele dokładniej odmierzają czas i pozwalają na granie takimi tempami, którymi nie dałoby się grać na zwykłych, mechanicznych zegarach (m.in. z opcją dodawania czasu po każdym wykonanym posunięciu).

PODSTAWOWE ZASADY UŻYWANIA ZEGARA SZACHOWEGO

  • zawodnik jest zobowiązany jest do przełączania zegara tą samą ręką, którą wykonał posunięcie,
  • nie wolno mocno i gwałtownie naciskać zegara, jak również naciskać przed wykonaniem posunięcia (dość często w przypadku szachów błyskawicznych trafiają się zawodnicy, którym trudno jest opanować nerwy, co powoduje dość często zabawne sytuacje),
  • O umiejscowieniu zegara szachowego decyduje sędzia – często przyjmuje się, że zegar ustawia zawodnik z czarnymi bierkami (praworęczni zawodnicy ustawiają po swojej prawej ręce),
  • Zazwyczaj w partii zawodnik jest zobowiązany do wykonania określonej liczby posunięć w określonym czasie a przekroczenie czasu oznacza najczęściej przegraną (uwaga: w niektórych sytuacjach przekroczenie czasu nie oznacza przegranej)

Dodatkowo nazwy figur szachowych po angielsku

Król – king (king)

Skoczek-knight (najt)

Goniec – bishop (biszop)

Hetman – queen (kłin)

Wieża –rook (rok)

Pionek – pawn (pon)

Wejdź na link i posłuchaj o magii szachów w języku angielskim, polecam WSZYSTKIM MAŁYM SZACHISTOM

Dodatkowo proszę wykonać kartę pracy: wytnij i dopasuj  figury do nazw, powodzenia  ukladanka-szachy