Pracowite Pszczółki 15.04 2020r.

 

 Temat dnia: Polne rośliny

–   Układanie kompozycji z mozaiki geometrycznej(z wyciętych kształtów geometrycznych o różnej wielkości, kolorze) – rozwijanie u dzieci pomysłowości i wyobraźni przestrzennej. Rozwijanie inteligencji wizualno-   przestrzennej.

–   Zestaw ćwiczeń porannych nr 30.

„Taczki” – dzieci ćwiczą w parach, jedno w podporze przodem, nogi w rozkroku, drugie staje w rozkroku i łapie pierwsze za kolana. Pary przemieszczają się do końca sali i obiegają stojak. Następuje zamiana ról.
„Maszyny rolnicze” – dzieci stoją w rozsypce. Na sygnał R., np. traktor, kombajn, wóz z konikiem, naśladują maszyny rolnicze głosem i ruchem.

„Noszenie wody” – N. wydaje polecenie: W prawo zwrot, rozdaje laski gimnastyczne ipomaga włożyć laskę między łopatki. Dzieci naśladują pracę rolnika, który nosi odę ze studni:sylwetka wyprostowana, patrzymy przed siebie. Wspinamy się na palce i opadamy na całe stopy. Idziemy na piętach i na palcach (laski gimnastyczne)

–   „Rośliny zbożowe” – rozpoznawanie roślin zbożowych, okopowych, oleistych, włóknistych – klasyfikacja, opisywanie, logiczne myślenie, czytanie globalne.

ZIARNA

wytwarza się z nich nici i sznury. len. konopie.
 

ROŚLINY OKOPOWE: buraki, ziemniaki, pietruszka, seler, marchew, rzepa.

 

 

–   „Jak powstaje popcorn?” – poszerzanie wiedzy dzieci dotyczącej kukurydzy i jej wykorzystania.

Jak powstaje popcorn?

Doskonale wiemy, że przyrządza się go z ziaren kukurydzy, jednakże nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do tego celu trzeba wyselekcjonować specjalną odmianę, która charakteryzuje się cienką powłoką zewnętrzną. Jak wygląda sam proces tworzenia powstawania popcornu? W każdym ziarenku znajduje się odrobina wody, która pod wpływem gorąca zamienia się w parę i w końcu rozsadza zewnętrzną powłokę. W okolicy 100°C skrobia wewnątrz jądra zamienia się w maź. W temperaturze wynoszącej mniej więcej 170°C-190°C jądro wybucha i uwalnia skrobię, która, natychmiastowo się schładzając, formuje się w znany nam wszystkim popcorn.

Zadanie na po obiedzie:-) Zróbcie popcorn wspólnie z rodzicami

–   Rolnik sam w dolinie – zabawa taneczna do piosenki.

–   Zabawa manipulacyjna – oddzielenie ziaren kukurydzy od ziaren fasoli za pomocą chwytu pestkowego.

–   Zabawa plastyczna „Kukurydziana kolba” – zabawa plastyczna do wyboru


Kukurydza zwyczajna– gatunek rośliny jednorocznej z rodziny wiechlinowatych. Roślina ciepło i światłolubna. Należy do zbóż. Pochodzi z Meksyku. Nie występuje w formie dzikiej. Największymi producentami są Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.

Pierwsze sposoby korzystania z kukurydzy opisał Krzysztof Kolumb, on też jest odpowiedzialny za jej nazwę Kukurydza jadalnym złotem Ameryki Do Europy dotarła najprawdopodobniej pod koniec XV wieku. Kukurydza jeszcze przed odkryciem Ameryki była powszechnie uprawiana na terenie obu Ameryk. Badania dowiodły, że uprawy kukurydzy na płaskowyżu meksykańskim istniały już 5000 lat p.n.e

Kukurydza na trzy sposoby.